Жито озиме тисячоліттями вирощується людиною для використання в харчуванні і як корм для тварин. Невибагливість до складу ґрунтів, унікальна стійкість до холоду та посухи дозволяють культивувати цю культуру в регіонах, де інші хлібні злаки просто не виживають.
Озиме жито: тенденції вирощування в Україні
Жито – відносно молода культура в порівнянні з пшеницею, ячменем, іншими зерновими рослинами, які поступово відкривало для себе людство. З розвитком сільського господарства воно здобувало все більшу популярність, зокрема, в Україні, адже не даремно стільки приказок, пісень, традицій пов’язано саме з житом. Був час, коли нашу країну називали європейською житницею, нині ж ситуація повністю протилежна. Так, якщо в 1940 році посівні площі жита складали 3,6 мільйонів гектарів, в 1998 році – 683 тисячі га, то в 2018 – лише 148 тисяч гектарів! Сьогодні вважається простішим купити менш якісне житнє борошно в Білорусі, ніж виростити своє зерно. На щастя, такої думки притримуються не усі.
Але чому склалась така ситуація? Кардинальні зміни в аграрному секторі Української РСР були покладені Йосипом Сталіним, який заявив, що радянські люди, як і європейські, повинні їсти білий хліб. Оскільки кожне слово «вождя народів» відразу впроваджувалось у життя, чиновники кинулись змінювати плани посівів, і замість жита в колгоспах почали сіяти пшеницю чи інші рослини, якщо землі були непридатні для решти злаків. Відповідно, було зруйновано всю подальшу інфраструктуру по виробництву житнього борошна.
В новітні часи фермерам було просто нецікаво вирощувати озиме жито. Вагому роль грав диспаритет цін: коли за тонну пшениці давали 1 тисячу гривень, то тонна жита коштувала на ринку лишень 200 гривень. Відсутність спеціалізованих млинів лише доповнювала впевненість у нерентабельності вирощування цієї культури. Однак останнім часом ситуація змінилась: ціни на пшеницю й жито майже зрівнялись, а враховуючи меншу собівартість тонни, жито почало знаходити все більше прихильників серед сільгоспвиробників.
Переваги насіння озимого жита
В зерні жита міститься в середньому 11,6% сирого протеїну, 14,6% білку, 70% крохмалю, 2% олії, вітаміни групи В, Д, Е, РР. За своєю цінністю та корисною властивістю житній хліб навіть перевершує пшеничний, маючи при цьому високі смакові якості. Регулярне споживання житньої випічки є профілактикою серцевих захворювань, діабету, карієсу, сприяє зменшенню ваги тіла, виведенню солей важких металів.
Зерно та зелена маса жита – відмінний корм для відгодівлі великої рогатої худоби та свиней. Озиме жито – ідеальний попередник для усіх с/г культур, який покращує їх врожайність та дозволяє протистояти характерним хворобам.
Розуміючи цінність цієї культури, та зважаючи на незначні вимоги при її вирощуванні, багато фермерів внесли озиме жито до свого списку і не прогадали. Пропаганда здорового харчування збільшує попит на житнє зерно, борошно, висівки; розвиток тваринництва потребує дешевих і якісних кормів; обробка земель, особливо бідних на природну родючість, вимагає уваги до належних сівозмін. Тож насіння озимого жита нарешті знову посіло гідне місце в переліку перспективних аграрних культур в Україні.
Пропонуємо звернути увагу на сорти насіння жита в нашому магазині. Носівська СДС реалізує популярні сорти озимого жита, які вирізняються великим зерном, стійкістю до вилягання та основних захворювань. Придбати їх та отримати додаткові агрономічні дані ви можете за телефонами станції, вказаними на нашому сайті.