Вже багато років насіння вівса голозерного користується попитом у аграріїв. Ця культура відома своєю продовольчою та кормовою цінністю, невибагливістю до ґрунту, здатністю витримувати заморозки і перенасичення вологою, підходить для сівозмін і не вимагає великих затрат при вирощуванні.
Овес голозерний – цінність та застосування
Насамперед слід розповісти про харчову цінність голозерного вівса. Його зернівка містить найцінніші амінокислоти, в тому числі лізин, триптофан та метіонін, мікроелементи, вітаміни групи В, водорозчинні білки, жири, вуглеводи, клітковину, лінолеву кислоту, крохмал. Разом з тим, в ній дуже мало засвоюваних цукрів, що підвищує дієтичні властивості культури. Завдяки такому складу безплівчастий овес зайняв гідне місце у шанувальників здорового харчування.
Не меншу популярність голозерний овес має і в комбікормовій галузі. В складі кормових сумішей для молодняка великої рогатої худоби, овець, свиней, птахів на його долю відводиться до 30 відсотків. І це не дивно, адже він на 28% за енергетичною цінністю і на 68% за вмістом протеїнів випереджає традиційні сорти вівса, дозволяючи збалансувати і підвищити якість корму, в тому числі для гібридних видів тварин.
Переваги насіння вівса голозерного перед плівчастим
Голозерні сорти вівса, які сьогодні культивуються в Україні, мають багато квіток, подекуди – до 10-12, в залежності від умов вирощування та рівня агротехніки. Колоски мають більші розміри і стійкі до осипання.
При обмолоті плівчастого вівса готова продукція складає в кращому випадку половину загального виходу. Все решта – відходи, які не мають ніякого практичного застосування. Відсутність плівки і волосків у голозерних сортів дозволяє використовувати їх без попередньої обробки, що позбавляє виробників від додаткових витрат і знижує собівартість зерна.
Носівська селекційна станція у свій час проводила дослідження, покликані порівняти характеристики деяких голозерних сортів з плівчастим. Кількарічні спостереження показали, що врожайністю та масою зерен вони поступаються традиційному вівсу, але значно випереджають його по показнику натури зерна, яка впливає на схожість та якість насіння. Враховуючи наведені вище переваги, можна стверджувати, що вирощування голозерного вівса має високий потенціал і може зайняти гідне місце у виробництві зернофуражних культур.